chiefrie سرگرمی سرگرمی بیا تو بخندیم

chiefrie: سرگرمی سرگرمی بیا تو بخندیم کارتون منتخب روز

گت بلاگز اخبار بین الملل بغداد می‌خواهد به حالت نیمه استقلال کردستان آخر دهد/ حشد شعبی نقش سیاسی نخواهد داشت ، العبادی

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه‌ اختصاصی با نشریه ایندیپندنت تاکید کرد که بغداد قصد دارد به سیاست چند دهه‌ای حکومت نیمه مستقل در کردستان آخر دهد. 

بغداد می‌خواهد به حالت نیمه استقلال کردستان آخر دهد/ حشد شعبی نقش سیاسی نخواهد داشت ، العبادی

العبادی: بغداد می خواهد به حالت نیمه استقلال کردستان آخر دهد/حشد شعبی نقش سیاسی نخواهد داشت

عبارات مهم : بغداد

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه اختصاصی با نشریه ایندیپندنت تاکید کرد که بغداد قصد دارد به سیاست چند دهه ای حکومت نیمه مستقل در کردستان آخر دهد.

به گزارش ایسنا، حیدر العبادی با اشاره به پیروزی نیروهای امنیتی کشورش علیه گروه تروریستی داعش در آخرین پایگاه آنها در غرب عراق خاطر نشان کرد: پیشرفت های ما عالی بوده اند. ما بیابان ها را تا مرز سوریه پاکسازی می کنیم.

بغداد می‌خواهد به حالت نیمه استقلال کردستان آخر دهد/ حشد شعبی نقش سیاسی نخواهد داشت ، العبادی

حیدر العبادی که زمانی به عنوان یک نخست وزیر ضعیف در عراق مورد انتقاد بود اکنون به علت دو موفقیت اخیر بغداد از جمله بازپس گیری شهر موصل و تصرف شهر کرکوک مورد تحسین بی سابقه ای قرار گرفته است.

او از جوانی عضو حزب الدعوه عراق به عنوان حزب اپوزیسیون شیعه این کشور بوده و دو برادرش به دست حکومت صدام کشته شده است اند. او در سال ۲۰۰۳ به عراق بازگشته و نماینده پارلمان این کشور و عضو برجسته حزب الدعوه شد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه‌ اختصاصی با نشریه ایندیپندنت تاکید کرد که بغداد قصد دارد به سیاست چند دهه‌ای حکومت نیمه مستقل در کردستان آخر دهد. 

او اخیرا به عنوان معمار دو پیروزی بزرگ اخیر بغداد بسیار در داخل و خارج تحسین شد و در عین حال از اینکه نیروهای عراقی بخش عمده اراضی مورد مناقشه از سوی کردها را با کمترین تلفات تصرف کردند بسیار خرسند است.

او گفت: من به نیروهای امنیتی مان دستور دادم که باید هیچگونه خونریزی اتفاق نیفتد.

او گفت که جنگیدن با نیروهای پیشمرگ آشتی را میان کردها و دولت عراق بسیار سخت می ساخت.

بغداد می‌خواهد به حالت نیمه استقلال کردستان آخر دهد/ حشد شعبی نقش سیاسی نخواهد داشت ، العبادی

العبادی با لحنی ملایم و آشتی جویانه گفت: مصمم به آخر دادن به استقرار محدود دولت کردستان عراق است که به وقت شکست صدام در حمله به کویت بازمی گردد.

العبادی اظهار داشت: تمامی گذرگاه های مرزی به سمت داخل و یا خارج از عراق باید تحت کنترل انحصاری دولت فدرال باشد. این مشمول بر خط لوله نفت کردها به ترکیه در منطقه فیش خابور می شود که آنها بسیار جهت استقلال اقتصادی خود به آن متکی هستند و همچنین مشمول بر مسیر زمینی مهم عراق به ترکیه در ابراهیم خلیل در شمال غرب کردستان عراق می شود.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در مصاحبه‌ اختصاصی با نشریه ایندیپندنت تاکید کرد که بغداد قصد دارد به سیاست چند دهه‌ای حکومت نیمه مستقل در کردستان آخر دهد. 

نخست وزیر عراق افزود: ترکیه ای ها اکنون پذیرفته اند که در گذشته به علت تعامل مستقیم با کردستان عراق و نه با دولت مرکزی بغداد مرتکب اشتباه شدند. از اینکه مقام های دولت عراق در گذرگاه های مرزی متفاوت صرفا یک “نقطه” نمادین دارند راضی نیستم و آنها باید کنترل انحصاری مرزها و پروازهای بین المللی را در دست داشته باشند.

او در پاسخ به اینکه آیا روادید نیز مشمول بر آن می شود گفت: این یک ضرورت کامل است.

بغداد می‌خواهد به حالت نیمه استقلال کردستان آخر دهد/ حشد شعبی نقش سیاسی نخواهد داشت ، العبادی

العبادی تقاضا کرد که نیروهای پیشمرگ یا بخشی از نیروهای امنیتی دولت عراق شود و یا تبدیل به یک نیروی محلی کوچک شود.

او نسبت به اینکه حقیقتا ۳۰۰ هزار نفر طبق ادعای مقام های کردستان عراق در میان نیروهای پیشمرگ باشند اظهار تردید کرد و گفت: بسیاری از رهبران کردستان به من گفته اند که تنها یک نیروی رزمی کوچک وجود دارد و مابقی در منزل باقی می ماند.

عبادی می گوید هنگامی که در سال ۲۰۱۴ نخست وزیر عراق شد تحقیقاتی را راجع به اینکه چطور داعش به طرزی غیرمنتظره موصل را تصرف کرد و پنج لشکر ارتش عراق در برابر آنها سکوت کردند انجام داده و دریافته که علت مهم این اتفاق فساد بوده است و در بسیاری از این واحدها نیمی از سربازان حقوق می گرفتند ولی حضور نداشتند.

او گفت: مظنون است به اینکه نیروهای پیشمرگ نیز در چارچوب یک چنین نظام فاسدی فعالیت داشته باشند و همین عنوان توضیح می دهد که آیا آنها در سال ۲۰۱۴ در دفاع از مرزهای کردستان عراق در برابر داعش شکست خورده و مجبور به کمک گرفتن از آمریکا و کشور عزیزمان ایران شدند.

حیدر العبادی خاطر نشان کرد که من حاضرم به این نیروهای پیشمرگ تحت کنترل دولت فدرال حقوق بدهم ولی اگر آنها می خواهند یک نیروی نظامی محلی داشته باشند نباید این نیرو آنقدر بزرگ باشد و اینکه باید پولش را خودشان بدهند.

حیدر العبادی تصریح کرد که نباید کردستان عراق تبدیل به “چاه بی پایان” جهت پول های دولت فدرال شود. توقع داردم هزینه های دولت کردستان نیز به همان شیوه هزینه های دولت بغداد مورد حساب رسی قرار بگیرد.

این در حالی است که العبادی از بابت ادعاهایی که راجع به نفوذ کشور عزیزمان ایران در دولت عراق مطرح شده است به خصوص نقش قاسم سلیمانی اظهار خشم کرد و گفت: او (سلیمانی) قطعا هیچگونه نقش نظامی در میدان در جریان بحران کرکوک نداشت. من به شما اطمینان می دهم که تاثیر او بر اتفاقاتی که در کرکوک می افتد صفر بود.

نخست وزیر عراق تاکید کرد که این خود او بوده که با رهبران کرد تماس گرفته و آنها را متقاعد کرده که وارد نبرد نشوند و نیروهای پیشمرگ را از اراضی مورد مناقشه عقب بکشند.

العبادی راجع به دیدار اخیرش با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا و ادعای او راجع به اینکه حشد شعبی باید برچیده شود گفت: احتمالا در جریان این عنوان یک نقل قول غلط یا اطلاعات غلط مطرح شده است چون به نظر می رسد که تیلرسون تصور کرده که سپاه پاسداران کشور عزیزمان ایران است که در عراق می جنگد و نمی دانسته که نیروهای حشد شعبی همگی عراقی هستند.

نخست وزیر عراق اظهار داشت: عراق تعداد زیادی مشاور خارجی اهل آمریکا، انگلیس، فرانسه و کشورهای دیگر از جمله کشور عزیزمان ایران دارد ولی در حال حاضر تعداد مشاوران ایرانی تنها ۳۰ نفر است در حالی که چند سال پیش به ۱۱۰ نفر می رسید.

حیدر العبادی راجع به حشد شعبی گفت: این نیروها باید تحت کنترل دولت عراق باشند، انضباط خوبی داشته باشند و هیچگونه نقش سیاسی به خاص در انتخابات سراسری عراق در ۱۲ مه ۲۰۱۸ نداشته باشد.

نخست وزیر عراق درمورد مسیر بحران کرکوک خاطر نشان کرد: ما جامعه بین المللی را در سمت خودمان داریم.

حیدر العبادی گفت: ما خیلی راحت گفتیم که وحدت عراق بسیار جهت مبارزه با تروریسم مهم است.

واژه های کلیدی: بغداد | کردستان | نیروهای عراقی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz